Trening motoryczny – jak poprawić swoją wydajność fizyczną?

Trening motoryczny

Odpowiedni trening motoryczny jest fundamentem dla dalszego rozwoju bardziej zaawansowanych i specjalistycznych umiejętności ruchowych w danej dyscyplinie sportowej. Celem treningu przygotowania motorycznego jest poprawa poszczególnych zdolności motorycznych, takich jak siła, szybkość, skoczność, wytrzymałość, gibkość i koordynacja. Zdolności te są ściśle związane z osiąganymi wynikami sportowymi, a odpowiednio dobrane ćwiczenia motoryczne pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał sportowca.

Motoryczność – czym jest i dlaczego jest taka ważna?

Poruszając tematykę przygotowania motorycznego w sporcie, ciężko jest zacząć bez określenia istoty motoryczności. Motoryczność dotyczy człowieka, a co za tym idzie, przejawia się we wszystkich aspektach jego życia. Ilość różnorodnych definicji w literaturze fachowej wiąże się ze złożonością tej tematyki. Najprościej ujmując motoryczność to całokształt czynności ruchowych człowieka. Wszystko to, co jest związane z poruszaniem się całego ciała i poszczególnych jego części względem siebie oraz uwarunkowania, cel i motywy podejmowanych działań [1]. Obejmuje nie tylko trening motoryczny w swojej dyscyplinie sportowej, ale normalne życiowe czynności, jak podnoszenie różnych przedmiotów, noszenie zakupów, bieg za odjeżdżającym autobusem, czy chodzenie po schodach, gdy winda się zepsuje. Przejawia się zarówno w planowanych ruchach, jak i przypadkowej aktywności. O swoją motorykę dbać powinien więc w zasadzie każdy.

Czym jest trening motoryczny?

Trening motoryczny stanowi fundament dla dalszego rozwoju bardziej specyficznych wzorców ruchowych w danej dyscyplinie sportowej. Dzięki kompleksowemu podejściu można znacząco podnieść poziom zdolności motorycznych – siły, szybkości, skoczności, wytrzymałości, gibkości, koordynacji. Niejednokrotnie poziom tych zdolności jest związany z prezentowaniem coraz lepszych wyników w uprawianej dyscyplinie. Ćwiczenia motoryczne pomagają również w szybszym powrocie do aktywności fizycznej po kontuzji, stanowiąc kluczową część procesu rehabilitacji. Głównym zadaniem trenera przygotowania motorycznego jest zatem wszechstronny rozwój sportowca. Najważniejsze będzie wsparcie w osiągnięciu wyższego poziomu sportowego i utrzymaniu sprawności przez całą karierę oraz po jej zakończeniu. Właśnie na to możesz liczyć, decydując się na współpracę ze mną, jako Twoim trenerem przygotowania motorycznego w Poznaniu.

Jak wygląda współpraca trenera przygotowania motorycznego ze sportowcem?

Podstawą w pracy trenera przygotowania motorycznego jest uwzględnienie charakteru rywalizacji sportowej w konkretnej dyscyplinie. To właśnie specyfika ruchów i wysiłku będzie warunkować dobór odpowiednich narzędzi w procesie treningowym. W zależności od poziomu zawodnika, jego formy oraz stanu zdrowia można pracować nad pojedynczymi lub kilkoma zdolnościami jednocześnie. Nie ma jednej złotej metody, tak naprawdę każdy z nas będzie wymagał indywidualnego podejścia. Bardzo ważne jest określenie słabych punktów na podstawie analizy i określenie realnych celów na najbliższy okres. Dobry trener motoryczny wie, w jaki sposób zaplanować plan treningowy w zakresie przygotowania motorycznego do potrzeb swojego podopiecznego. Każda współpraca ze mną rozpoczyna się więc od szczegółowej analizy tego, na jakie aspekty motoryczne należy kłaść największy nacisk, po to, by wspólnymi siłami osiągnąć jak najwyższy poziom przygotowania motorycznego osoby, która zdecydowała mi się zaufać.

Z czego składa się proces przygotowania motorycznego?

Tajniki przygotowania motorycznego:

  • szczegółowa analiza zawodnika (słabe ogniwa i mocne strony),
  • plan treningowy (periodyzacja i dobór ćwiczeń),
  • praca nad mobilnością (zakres ruchu),
  • praca nad stabilnością mięśni tułowia,
  • przygotowanie do treningu (rozgrzewka),
  • nauka podstawowych wzorców ruchowych,
  • poprawna technika poruszania się, zatrzymywania i zmian kierunku ruchu,
  • trening siłowy (hipertrofia, rozwój siły maksymalnej i mocy),
  • rozwój szybkości i zwinności,
  • kształtowanie wytrzymałości,
  • sen, regeneracja, odżywianie i suplementacja,
  • kontrola procesu treningowego.

Trening motoryki dla dzieci i młodzieży

Współpraca z trenerem motorycznym to świetna opcja dla zawodowców, ale przede wszystkim powinna stanowić podstawowy element treningu dzieci i młodzieży. Jest to bardzo atrakcyjna forma treningu, która przy pomocy zadań ruchowych dobranych ze względu na wiek rozwojowy, pozwoli poprawić koordynację i świadomość ciała. Dzięki temu młodzi sportowcy będą mogli rozwinąć lepszą ogólną sprawność, która stanowi fundament dla dalszych specjalistycznych treningów w ich ulubionych dyscyplinach. Dodatkowo zmniejsza to ryzyko przedwczesnego zakończenia kariery z powodu wczesnej specjalizacji, a co za tym idzie możliwości wypalenia lub doznania kontuzji. Jestem trenerem od przygotowania motorycznego z Poznania, który chętnie nawiąże współpracę z młodym adeptem chcącym rozwijać się w kierunku swojej ukochanej dyscypliny, niezależnie od jego stopnia zaawansowania oraz celów.

Zalety treningu motorycznego w sporcie amatorskim 

Trening motoryczny może być bardzo pomocny dla osób, które chcą rozwijać swoją sprawność fizyczną i kondycję, a niekoniecznie mają cel w postaci osiągnięcia dużej masy mięśniowej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik treningowych zajęcia motoryczne pomogą poprawić dynamikę, mobilność i równowagę ciała. Ma to szczególnie duże znaczenie dla ludzi prowadzących w większości siedzący tryb życia. Osłabione i spięte mięśnie lub nieprawidłowo ustawiony kręgosłup często prowadzą do pojawienia się bólu, a nawet kontuzji i urazów. Praca z trenerem personalnym w zakresie przygotowania motorycznego pozwala na dostosowanie treningu do specyficznych potrzeb każdej osoby i zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Zajęcia pod okiem trenera przygotowania motorycznego – podsumowanie

Podsumowując, odpowiednio dobrany trening motoryczny to świetna pomoc dla każdej osoby, która chce zadbać o swoje zdrowie, poprawić swoją formę fizyczną oraz lepiej funkcjonować w codziennym życiu. Dla każdego sportowca jest to niezbędne, aby osiągać lepsze wyniki w wybranej dyscyplinie, natomiast dla amatorów i najmłodszych może to być pierwszy krok do aktywnego i zdrowego trybu życia. W tym miejscu serdecznie zapraszam do współpracy ze mną. Jestem trenerem przygotowania motorycznego z Poznania, który chętnie podejmie się prowadzenia zarówno profesjonalisty przygotowującego się do nowego sezonu, jak i osoby trenującej rekreacyjnie – chcącej poprawić swoja osiągi i wykorzystać możliwości swojego organizmu w efektywny sposób.

  • black-shape

Efektywniejsze treningi i szybszy progres!

Bibliografia

[1] Osiński W.; “Antropomotoryka. Wydanie III”, Rozdział 3.4, Poznań 2018.